نام کاربری :
کلمه عبور :
      ثبت نام
  فراموشی کلمه عبور
کلسترول چیست؟
 
 كلسترول يك ماده نرم و مومي شكلي است كه يك نوع چربي به شمار مي رود و در خون و همه بافت هاي بدن شما وجود دارد. كلسترول در ساختمان غشاي سلول ها، برخي هورمون ها و... شركت دارد وجود آن براي سلامت بدن ضروري است. كلسترول بدن از دو راه به دست مي‏آيد: راه اول و عمده ترين منبع كلسترول، كلسترولي است كه كبد خود انسان توليد مي كند. راه دوم كلسترولي است كه از خارج بدن تأمين مي شود و عمدتاٌ با خوردن غذاهاي حيواني مانند تخم مرغ، گوشت و شير فراهم مي‏گردد. البته خوردن چربيهاي اشباع شده (نوع ديگري از چربيها كه بيشتر خاستگاه حيواني دارند) نيز به توليد بيشتر كلسترول توسط بدن كمك مي نمايد.
 
انواع كلسترول 
 كلسترول در جريان خون به دو شكل اصلي انتقال مي يابد:
 يكي كلسترول "بد" (كلسترول  LDL) كه غلظت بالاي آن با افزايش رسوب كلسترول در ديواره رگهاي خوني و تصلب شرايين (مستعد شدن براي بيماري‏هاي قلبي- عروقي) همراه است و بايد سعي شود كه ميزان آن در خون كاهش يابد.
 دوم كلسترول "خوب" (كلسترول HDL) كه با انتقال كلسترول اضافي خون به كبد، سبب دفع آن از بدن مي گردد. بنابراين غلظت هاي بشتر «خوب» با بروز كمتر بيماري هاي قلبي- عروقي همراه است.
نخستين گام در كاهش كلسترول خون، رعايت رژيم غذايي مناسب و ورزش است. استفاده از روغن هاي خوراکي مناسب نيز از ديگر راه هاي کاهش کلسترول بد خون (LDL) است که در مقاله اي مجزا به آن پرداخته خواهد شد.
   1394/10/2 11:42

 
صفحه اصلی درباره اویلا تماس با ما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به برند مواد غذایی اویلا می باشد.
تحلیل آمار سایت و وبلاگ