نام کاربری :
کلمه عبور :
      ثبت نام
  فراموشی کلمه عبور
گیاهخواری؛ از سیر تا پیاز

گياهخواري؛ از سير تا پياز

شايد گمان كنيد اعتقاد به گياهخواري عقيده‌اي جديد و مرتبط به عصر حاضر است اما تاريخ نشان داده که اجداد انسان نماي ما در طول دوره 24 ميليون ساله تكامل خود، 1/5 ميليون سال را تقريباً با رژيم گياهخواري مطلق گذراندند.
آمارها حاکی از آن است که هر روز به تعداد گیاهخواران جهان افزوده میشود. گياهخواري عملاً به حذف گوشت يا برخي محصولات با منشاء‌حيواني از رژيم غذايي اطلاق مي‌شود. انواع متفاوتي از گياهخواري وجود دارد. رايج‌ترين آنها، گياهخوارانی هستند که هيچ نوع گوشتي نمي‌خورند، اما تخم‌مرغ و محصولات لبني را مصرف مي‌كنند.
گروه دوم گياهخواران،  يعني انواع گوشت‌ها و تخم‌مرغ را نمي‌خورند اما لبنيات را در برنامه غذايي خود دارند.
آخرين گروه كه سخت‌ترين رژيم غذايي را دارند، «گياهخواران مطلق یا وگان هستند، که اين دسته از افراد، گوشت‌ها، تخم‌مرغ، لبنيات، غذاهاي حاوي محصولات جانبي حيواني و حتي عسل نمي‌خورند و حتي از محصولات چرمي، پشمي، پوست خرگوش، ابريشم و يا هرگونه محصول به دست آمده از حيوانات استفاده نمي‌كنند.
دلایل مختلفی برای گیاهخواری وجود دارد، از سلامت جسمی گرفته تا دوستی با محیط زیست و حیوانات. ولی به راستی گیاهخواران سالم تر زندگی میکنند؟ آیا عدم استفاده از خوراک های گوشتی می­تواند سلامت را به خطر اندازد؟

گیاهخواران سالم تر هستند؟
بسیاری از تحقیقات ثابت کرده که گیاهخواران به ندرت از اضافه وزن، فشار خون بالا رنج می­برند. سطح کلسترول آنها اغلب پایین تر از افرادی است که از فرآورده­های گوشتی و چرب استفاده می کنند. همچنین گیاهخواران به بیماری های رایج قرن مثل سرطان روده، نقرس و بیماری های قلبی دچار میشوند. یک رژیم غذایی سالم تنها با اجتناب از مصرف گوشت تعریف نمی شود. بسیاری از گیاهخواران  در مجموع سبک دیگری از زندگی را برمی­گزینند: تحرک بیشتری دارند و از مصرف دخانیات اجتناب می­کنند. این افراد به ندرت دچار کمبود مواد غذایی می­شوند، دلیل آن هم واضح است: می­دانند چطور مواد مفید موجود در گوشت را با سایر مواد جایگزین کنند.

چطور می­توان کمبود مواد مفید در گوشت را جبران کرد؟
ترکیب سیب زمینی و تخم مرغ، غلات و شیر، غلات و حبوبات می­تواند جایگزین پروتئین گوشت شود. همچنین با مصرف سیب­زمینی کبابی و نیمرو، موسلی و شیر، شیر برنج، نان سبوس دار و پنیر، عدسی و نان، خوراک لوبیا و برنج،  پروتئین کافی و سالم به بدن می رسد، بدون آنکه مواد مضر موجود در گوشت وارد بدن شود. آهن بدن را می­توان با مصرف غلات و حبوبات با سبزیجات تامین کرد. بهترین ترکیب غذایی برای تامین آهن بدن،  جو با آب پرتقال و یا خوراک لوبیا با فلفل قرمز است. ویتامین C  میوه جات می­تواند آهن موجود در گیاهان را قابل جذب کند. در مقابل، مصرف چای سیاه و قهوه جذب آهن را دشوار می­سازد. بلافاصله پس از مصرف غذا از خوردن این نوشیدنی ها اجتناب کنید.

آیا گیاه خواری برای کودکان مناسب است؟
بله، کودکان هم میتوانند گیاهخواری را در پیش بگیرند، ولی نه رژیم گیاهخواری وگان که بطور کامل از فرآورده­های حیوانی چشم بپوشند. کودکان برای عدم ابتلا به سوءتغذیه باید بطور مرتب شیر بنوشند، از پنیر و تخم مرغ استفاده کنند. به این ترتیب ذخیره های ویتامینی بدن خود را تقویت می­کنند تا اگر بعدها در بزرگسالی رژیم گیاه­خواری وگان را انتخاب کنند، دچار مشکل خاصی نشوند. نتايج يك مطالعه جديد نشان مي‌دهد كه كودكان با هوش‌تر، بيشتر احتمال دارد در آينده رژيم غذايي گياهخواري را برگزينند.

گیاهخواران به محیط زیست کمک می­کنند؟
مسلماً بله، در مقایسه با تولید سبزیجات و سیب زمینی، برای پرورش دام ها ده نوع گاز گلخانه ای تولید می­شود که به لایه ازن آسیب می­رساند، گوشت گاو در این میان بیشترین تاثیرمنفی را دارد. از آنجایی که اغلب گیاهخواران از گیاهان فصلی استفاده می­کنند، در تولید گازهای مفید تاثیرگزارند.

معایب گیاهخواری چیست؟
برخی معتقدند که خوردن گوشت حیوانات مرده مشمئزکننده است. با این حال عده­ای که تنها به دلایل ایدئولوژیک از مصرف گوشت اجتناب می­کنند، ممکن است هوس غذاهای گوشتی کنند که برای این افراد برخی محصولات و فرآورده­های گیاهی تولید می­شود که بو  و بافت مشابه شنیسل و یا ژامبون را دارد. کسی که این نوع رژیم غذایی را انتخاب می­کند باید غذاها و خوراکی­هایی  را در برنامه غذایی خود بگنجاند که مواد مفید موجود در گوشت را به بدن خود برساند. امروزه با توجه به تنوع کتاب و مجلات آشپزی دیگر نگرانی برای یکنواختی غذاهای گیاهی وجود ندارد. به هر حال بنا به هر دلیلی که از خوردن گوشت امتناع می­کنید، زندگی سالم خواهید داشت و دوستدار محیط زیست خواهید بود.


ماهنامه آشپزخانه ملل ( شماره 15 )

   1391/11/15 15:54

 
صفحه اصلی درباره اویلا تماس با ما
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به برند مواد غذایی اویلا می باشد.
تحلیل آمار سایت و وبلاگ